PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1185}

Potop

7,4 79 792
oceny
7,4 10 1 79792
7,1 18
ocen krytyków
Potop
powrót do forum filmu Potop

Obecnie szalenie niedoceniony przez młodych widzów. To nie tylko klasyk. To duma i chluba narodu. Nie powstał później lepszy film historyczny w Polsce. Współcześnie katują nas pseudo ambitnymi produkcjami. A Potop powinni znać wszyscy !!

ocenił(a) film na 9
justyna_bo_33

1. Przez młodych widzów film jest być może niedoceniony, dlatego że młode osoby z reguły nie lubią historii.
2. Takie filmy nie powinny być nazywane historycznymi a kostiumowymi. Nie są oparte na faktach historycznych a na fantazji w powieściach, bądź scenariuszach.
3. "Pan Tadeusz" może nie był lepszy, ale chyba nie jest 'pseudo-produkcją'?
4. Pozdrawiam!

manDdia

Hej niektórzy młodzi ludzie lubią historię. Inaczej bym Potopu nie broniła. Do jakiejś kategorii Potop zaliczyć musimy, więc niech będzie " Fantazjada historyczna".
Pozdrawiam :)

ocenił(a) film na 8
justyna_bo_33

Oczywiście ze film w kategorii historycznych ,superprodukcja, nawet po latach się broni.Genialne postacie i genialny język polski,wielka przyjemność.

ocenił(a) film na 9
manDdia

"2. Takie filmy nie powinny być nazywane historycznymi a kostiumowymi. Nie są oparte na faktach historycznych a na fantazji w powieściach, bądź scenariuszach."

Tak, ponieważ najazd szwedzki tzw. "potop", Janusz i Bogusław Radziwiłł, królowie: Jan Kazimierz i Karol Gustaw, obrona Jasnej Góry, walka Stefana Czarnieckiego to nic innego jak "fantazjada".

ocenił(a) film na 9
justyna_bo_33

Przede wszystkim żaden film z naszego kraju nigdy nie miał takiego rozmachu.
Ani Krzyżacy 1960, ani Faraon 1966, ani Pan Wołodyjowski 1969, ani Ogniem i mieczem 1999 :)

ocenił(a) film na 9
returner

No może Ziemia obiecana

ocenił(a) film na 8
justyna_bo_33

POTOP jest wspaniały, niezwykle krzepi moje serce gdy tego potrzebuję. Oglądam go co jakiś czas aby się podbudować sie na duchu po tym co widzę w obecnej Polsce. Rola Olbrychskiego absolutnie przewspaniała. Właśnie wróciłem z turnieju rycerskiego na warszawskim Bródnie i znowu mi się chce obejrzeć Potop :)

ocenił(a) film na 10
justyna_bo_33

Nie wszyscy młodzi nie doceniają Potopu, ja ogromnie kocham ten film i od lat jest jednym z pierwszych na liście ulubionych :) Mam do niej także wielki sentyment, ponieważ to był pierwszy film z trylogii, który obejrzałam <3

ocenił(a) film na 9
justyna_bo_33

Święte słowa! A Kmicic... Twardziel i kozak jakich mało! Statham i inne plastiki przy nim to jak plotki przy rekinie!

ocenił(a) film na 10
rafalek1023

Niezła wypowiedź.

ocenił(a) film na 10
justyna_bo_33

"Nie powstał później lepszy film historyczny w Polsce."
I nie powstanie, bo kto miałby zagrać? Stuhr, Karolak czy Adamczyk? Trzeba by było powyciągać dobrych aktorów teatralnych ale ci nie przyciągnęliby do kin milionów jak wyżej wymienieni. Teraz ludzie nawet książek nie czytają, w tv dominują Malanowski, ukryte prawdy i inne ścierwo a do kin masy naparzają na filmy z cyklu Listy do M. i Lejdis. Obecne filmy historyczne/kostiumowe czyli:
-Bitwa pod Wiedniem i 1920 Bitwa Warszawska skutecznie zniechęciły producentów i widzów do takiego kina.
Teraz Polskie kino będzie przez 10 lat wyglądało tak: 10 debilnych komedii romantycznych rocznie, jakiś dobry film Smarzowskiego raz na 2 lata i parę przebłysków z dziedziny dramatu. Kino kostiumowe odpłynęło jak westerny w USA. Tyle, że tam co jakiś czas pojawi się niezły western ( 3:10 do Yumy) a u nas nie liczyłbym na cud

ocenił(a) film na 10
ant887

Haha - ostatni akapit - sama prawda :)

ocenił(a) film na 9
ant887

ant887 wyjątkowo łagodnie ujęte. Ale gdzie takiemu Adamczykowi (z tym jego krzywym ryjcem) do Łomnickiego, który był genialny wręcz, do Wichniarza czy do Hańczy. Olbrychski też całkiem całkiem w trylogi wypadł chociaż to bardzo mylące, że grał Ązję, Kmicica i ojca Azji. Jako dzieci mieliśmy z rodzeństwem niezłą rozkminę (ta sama gęba a inaczej się nazywa, o co chodzi? hahahaha )Tak czy inaczej polskie kino już od jakiegoś czasu zeszło na psy... Robimy tylko wulgarne filmy o złodziejach i gangsterach, którzy nic nie osiągneli ale kradną i zabijają kogo popadnie i żeby oni chociaż jeszcze jako Polacy potrafili się wysłowić zamiast tyle przeklinać to byłoby super. Ale teraz niestety jest jakieś dziwne zapotrzebowanie na kicz, z nieskomplikowanym dialogiem, żeby przypadkiem widz nie musiał myśleć za dużo. A najlepiej kopiujmy dalej amerkanów w ich pomysłach na komedie, bo przecież dzisiaj nie ma potrzeby samemu nic wymyślać.

ocenił(a) film na 10
ant887

Trafna wypowiedź. Całkowicie się zgadzam.

justyna_bo_33

Właściwie to jeden z najlepszych filmów wuju

ocenił(a) film na 10
justyna_bo_33

Bawo1 mam takie samo zdanie!

ocenił(a) film na 10
justyna_bo_33

Ma Pani absolutną rację!

justyna_bo_33

Podejrzewam że nie doceniany gdyż w wielu przypadkach młodzi ludzie sięgają po niego w przypadku gdy nie przeczytali lektury a zbliża się test z treści a moim zdaniem Potop to nasz skarb narodowy

ocenił(a) film na 10
krzysztofkubiak12

Cała Trylogia Hoffmana to skarb naszej kinematografii, a Potop z niej najlepszy.

andre_

Pełna zgoda.

justyna_bo_33

Zgadzam się, wielkie widowisko i to bez cgi!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones