PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1185}

Potop

7,4 79 921
ocen
7,4 10 1 79921
7,1 18
ocen krytyków
Potop
powrót do forum filmu Potop

Widziałem tą wykastrowaną wersję. Obraz żyleta, aż brakowało mi tych mankamentów obrazu nakręconego 40 lat temu. Zauważyłem dwie wycięte sceny. Bardzo ważne moim zdaniem. Pierwsza to wywód księcia Bogusława jakoby Polska to postaw czerwonego sukna za który wszyscy ciągną, druga to jak Kmicic tłumaczy mnichowi że jak wepchnie w armatę ładunek wybuchowy to ją rozsadzi. Popis Kmicica na koniu też chyba został skrócony. Generalnie fajnie że film zdigitalizowano, bo fizyczna taśma filmowa nie jest wieczna, ale nie powinni nic skracać.

Niewierny_Tomasz

oooooooooo ponad 2 GODZINY wycięte, co to za sieczka, masakra i przede wszystkim skandaaal! Co ten Hoffman i spółka zrobili z własnym dziełem, a ja jeszcze nie obejrzałem w całości i coś widzę nie obejrzę w dobrej jakości całej wersji:/:/:/
Jest gdzieś strona z petycją, protestem by zdigitalizowano całą kinową wersję? Przecież i tak mieli 20 godzin materiału

GalaQXus

jak nie miał kasy na poprawienie całości to po kiego h.. się w ogóle do tego zabierał mógł sobie co innego obciąć a nie z rewelacyjnego filmu zrobić taką szmirę

toxic361

ktoś w komentach mówił że cała wersja w wersji cyfrowej jest w jakości dvd, tyle dobrze przynajmniej.
Inna sprawa, ojciec mi mówił że Potop oryginalny był w 2 częściach, to prawda? Ale jak jest jak mówi kochany fb czyli trwa 315 minut to znaczy że jest to najdłuższy film fabularny przynajmniej w Europie tego formatu? :)

ocenił(a) film na 10
GalaQXus

W telewizji zawsze puszczają w 2 częściach. Mam film na DVD - pełny film, ale nie pamiętam czy jest podział. To i tak tylko kwestia kosmetyczna tak naprawdę.

ocenił(a) film na 9
GalaQXus

Wersja reżyserska zwłaszcza w przypadku takich epickich dzieł oznacza zazwyczaj dodatkowe sceny , smaczki , całe nowe motywy a nawet nie znane dotąd postaci ... Tak jest np w przypadku Władcy Pierścieni . Ja osobiście ucieszyłbym się z Potopu np 3-częściowego , jeśliby dodatkowe sceny były równie dobre . Redivivus jest zbyt skrótowy , zwłaszcza gdy ma się w pamięci pierwszą wersję . Próbowałem liczyć wycięte wątki , ale dałem sobie spokój , tylko coraz bardziej się wkurzałem . Profanacja , i to na własne życzenie autora , szkoda gadać ...

Niewierny_Tomasz

Moje wydanie DVD to cz.1 czas. 02,33,42
cz.2 - 02,12,38
Posiadam wersję HD 1080p. 1920x760
cz.1 - 02,33,57
cz.2 - 02,12,45
Więc oprócz wersji kastrata jest tez wersja pełna w HD.

Niewierny_Tomasz

Jako fan filmu bałem się obejrzeć wersję 2014. Na szczęście jest to nadal wspaniały film i skrojono go pierwszorzędnie.

obleh

'Na szczęście jest to nadal wspaniały film' - zgadzam się. Cięcia były maksymalnie dyskretne. Może przy jednej scenie miałam wrażenie lekkiego przeskoku, na cały montaż. Nie oszukujmy się. W starej wersji jest naprawdę sporo pościgów, wyścigów, przejść wojsk i innych scen homeryckich, które można skrócić, nie wałasząc istotnych scen.

ocenił(a) film na 10
TangoAndWaltz

Ale właśnie te pościgi, wyścigi, przejścia nadają właściwe proporcje filmowi, bo "P. Redivivus", który wczoraj oglądałem, wydał mi się nagle dziwnie statyczny, zapadały w pamięć sceny z ludźmi STOJĄCYMI lub SIEDZĄCYMI, czyli narady w klasztorze, rozmowy z królem, itp., a przecież to jest film POTOP, czyli o potopie, o dynamice, o zalewie, ale też o "kontrpotopie" - obronie Polaków. Ktoś wyżej trafnie pisze: brak ważnej sceny ukazującej "wywód księcia Bogusława jakoby Polska to postaw czerwonego sukna za który wszyscy ciągną". Ciągnięcie czerwonego sukna! Te słowa pokazują, czym był Potop i o co chodzi w tym filmie - i to zostało wycięte! Jestem przeciw cięciom, wczoraj się w tym utwierdziłem, bo cięcia sprawiają, że sceny statyczne zaczynają górować nad filmem, nawet pojawia się jakaś estetyzacja historii ukazanej w filmie, bo taki Kuklinowski, barbarzyńca bardzo charakterystyczny dla tamtych czasów jest pokazany zbyt skrótowo, a do wzniosłości i piękna scen klasztornych potrzeba kontrastu - by uzyskać głębię wyrazu (wycięto odpowiedź szwedzkiego dostojnika: Co mi tu waszmość przeciwnika wychwalasz" oraz zapowiedź Kuklinowskiego: "Już ja mu tu tak ..." (nie pamiętam szczegółów krwiożerczej zapowiedzi tortur, które potem uskutecznił).

ocenił(a) film na 7
Niewierny_Tomasz

Kto wie, może wydają kiedyś Edycję Rozszerzoną na dwie części plus sceny, których nie było nawet w oryginale.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones