PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=310768}
7,2 22 410
ocen
7,2 10 1 22410
Ogniem i mieczem
powrót do forum serialu Ogniem i mieczem

Cytat z książki

ocenił(a) serial na 10

Mam pewien dylemat, mianowicie chodzi o to ,że na Wikipedii oraz wielu innych stronach internetowych podpisuje się poniższe słowa Bohdana Chmielnickiego jako cytat z książki. Tymczasem w moim wydaniu książki te słowa brzmią trochę inaczej i co najważniejsze nie mogę sobie przypomnieć czy w książce jest ostatnie zdanie tego cytatu, czyli o Rzeczpospolitej Trojga narodów... Wiem natomiast ,że słowa te padają w filmie.
Oto cytat:
"Te Tysiące poszły by za mną (…); Popatrz co się dzieje na Ukrainie, kto tutaj szczęśliwy? (…) Dla nich ziemia? Dla nich złota wolność? A reszta? Bydło. Jakiej wdzięczności doznało wojsko Zaporoskie za krew w obronie Rzeczypospolitej przelaną? Gdzie przywileje kozackie? Wolnych kozaków w chłopów chcą zmienić. Chcę wojny z nimi, nie z królem. Król to jest ojciec, a Rzeczpospolita – matka. (…) A gdyby nie oni, miałaby Rzeczpospolita nie Dwojga, a Trojga Narodów tysięcy wiernych szabli przeciwko Turkom, Tatarom, Moskwie. "
Źródło: Henryk Sienkiewicz, Ogniem i mieczem

Jak widać wyraźnie jest napisane ,że owe słowa pochodzą z książki, ja zaś nie mogę znaleźć nigdzie słów : "A gdyby nie oni, miałaby Rzeczpospolita nie Dwojga, a Trojga Narodów tysięcy wiernych szabli przeciwko Turkom, Tatarom, Moskwie." Czy może ktoś pomóc

sarmackipolak

Cytat z książki:

Gdzież to bym znalazł pomocników, gdzie owe tysiące, które się już za mną opowiedziały i opowiedzą, gdybym jeno własnych ucisków chciał dochodzić? Spójrz, co się dzieje na Ukrainie? Hej! ziemia bujna, ziemia matka, ziemia rodzona! A kto w niej jutra pewien? kto w niej szczęśliw? kto wiary nie pozbawion, z wolności nie obran, kto w niej nie płacze i nie wzdycha? Sami jeno Wiśniowieccy a Potoccy, Zasławscy, a Kalinowscy, a Koniecpolscy, i szlachty garść! Dla nich starostwa, dostojeństwa, ziemia i ludzie, dla nich szczęście i złota wolność, a reszta narodu ręce we łzach do nieba wyciąga czekając bożego zmiłowania, bo i królewskie nie pomoże! Ileż to szlachty nawet nieznośnego ich ucisku wytrzymać nie mogąc na Sicz ucieka, jako ja sam uciekłem! Nie chcę też wojny z królem, nie chcę z Rzeczpospolitą! Ona mać, on ojciec! Król miłościwy pan, ale królewięta! Z nimi nam nie żyć; ich to zdzierstwa, ich to arendy, stawszczyzny, pojemszczyzny, suchomielszczyzny, oczkowe i rogowe; ich to tyrania i uciski przez Żydów czynione o zemstę do nieba wołają. Jakiejże to wdzięczności doznało wojsko zaporoskie za tak wielkie zasługi w licznych wojnach oddane? Gdzie przywileje kozackie Król dał, królewięta odjęli. Nalewajko poćwiertowan! Pawluk w miedzianym wole spalon! Krew nie obeschła po ranach, które nam szabla Żółkiewskiego i Koniecpolskiego zadała! Łzy nie obeschły po pobitych, ściętych, na pal wsadzonych - a teraz - patrz! co świeci na niebie - tu Chmielnicki wskazał przez okienko na płonącą kometę - gniew boży! bicz boży!... Więc jeśli ja mam nim być na ziemi - to dziej się wola boża! wezmę ten ciężar na barki. To rzekłszy ręce ku górze wyciągnął i zdawał się płonąć cały jak wielka pochodnia zemsty i drżeć począł, a potem padł na ławę jakby ciężarem swych przeznaczeń przygnieciony.

Podobnie brzmi do tego z filmu, ale to nie to samo.

Wikipedię tworzą ludzie, którzy sa omylni. Ktoś uznał cytat z filmu jako cytat z książki.
Pewnie wzmianka o Rzeczpospolitej Trojga Narodów jest dodana pewnie przez Hoffmana.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones