PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=5033}
7,0 5 373
oceny
7,0 10 1 5373
7,7 15
ocen krytyków
Diabeł
powrót do forum filmu Diabeł

Mocne kino 

ocenił(a) film na 8

Mam z tym filmem pewien kłopot. Z jednej strony, rację mają ci, którzy twierdzą, że szaleństwo, jakie nam zafundował Żuławski, staje się po pewnym czasie przewidywalną, a przez to nieco nużącą manierą; do tego dochodzi histeryczny styl gry Braunek (chociaż... może właśnie tak miała to zagrać?), przydługie sceny obłędu, beznadziejnie (czasami) niemrawe dialogi (dlaczego główny bohater nawet w chwilach szaleństwa nie krzyczy, tylko spokojniutko mówi?). Szkoda też, że kobiety zostały w tym filmie przedstawione albo jako prawie kompletnie bezwolne kukły (zakonnica, narzeczona, siostra Jakuba), albo zdeprawowane do cna (matka Jakuba), albo lekko stuknięte (Turczynka).

Z drugiej jednak strony, mnie akurat ta przewidywalność nie nużyła ani trochę (choć już poszczególne ujęcia - owszem). Gdzieś w połowie filmu zrozumiałam, że Jakubowi jest pisane źle skończyć. Nie wiadomo było tylko, o co toczy się stawka: czy o samą duszę Jakuba czy o losy (duszę?) ojczyzny. Zakończenie podobało mi się, chociaż mogło się obyć bez przemiany Nieznajomego w wilka. Diabelstwo, jakie tkwi w człowieku, wystarczyłoby dla uzasadnienia tytułu filmu.

Jak na polski film z tamtego okresu, sceny są bardzo odważne. Dobry montaż, ciekawe obrazy, interesujące role (mężczyzn). Zwłaszcza rola Wojciecha Pszoniaka powala. Uwija się wokół nieszczęsnego Jakuba niczym błędny chochlik wiodący wędrowca na zgubę; żywe srebro obdarzone iście diabelskim (nomen omen) konceptem.

Przyznam, że mam słabość do dziwadeł, odmieńców, outsiderów, dlatego parada - nawet tak odrażających - wyrzutków (kuglarze, spiskowcy, wariaci) podobała mi się. Nie ma tutaj miejsca na jakąkolwiek rozumną rozmowę. Króluje obłęd lub co najmniej dzika namiętność. Homoseksualista pożąda pięknego męskiego ciała, spiskowcy pożądają śmierci króla, przyrodni brat pożąda siostry, Jakub pożąda prawdy/matki/zemsty, a diabeł pożąda... cóż, sami możecie się przekonać, oglądając ten film. Miotają się, cierpią, nienawidzą. Miłość zamienia się w śmierć.

W zasadzie nie ma miejsca na nudę. Owszem, kilka scen można by z powodzeniem wyrzucić lub choćby skrócić. Ale jednak film zostaje w głowie. Jeden z lepszych polskich filmów.

Na zakończenie dodam, że Żuławski nie jest zbyt dobrze znanym mi reżyserem. "Szamanka" niespecjalnie mi się podobała. Ciekawa jestem, czy będzie mi dane zobaczyć kiedyś "Opętanie". Niektórzy tutaj twierdzą, że to jego najlepszy film.

ocenił(a) film na 8
ulalume

No i nikt nie odpowiedział... :/

ocenił(a) film na 1
ulalume

Nie ma co pisać, pozostaje tylko płakać i jakoś zapomnieć.

ocenił(a) film na 10
Nolan_4

Oto prawdziwy "krul" Cebulandii !

ocenił(a) film na 1
silent_allen

Po meczu Holandia - Kostaryka nazwanie kogoś "Krulem" nie jest obraźliwe :) Ale prosiłbym o mianowanie "Krulem" Pyrlandii, jeśli to nie jest problem ;)

ocenił(a) film na 10
Nolan_4

https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/t1.0-9/10522192_323872974434871 _4338639492274973930_n.png

ocenił(a) film na 1
silent_allen

Allen jesteś samozwańczą komisją do przyznawania takich nagród? I rozumiem, że jedyne kryteria zakwalifikowania się do otrzymania takiej "odznaki" to po prostu inne zdanie niż Twoje o najmądrzejszy/najmądrzejsza?

ocenił(a) film na 10
Nolan_4

Ale jakie zdanie ? Widzę tylko ocenę . Napisz swoje argumenty dlaczego ten film jest dnem dla Ciebie to pogadamy wtedy .

ocenił(a) film na 1
silent_allen

Ani ja nie przekonam Ciebie, że to dno, ani Ty nie przekonasz mnie, że to arcydzieło, więc tu kończy się ta dyskusja. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 10
Nolan_4

Odstaw MDMA lepiej ...

ocenił(a) film na 1
silent_allen

Nieźle, nie dość, że doskonały krytyk filmowy, to jeszcze psycholog. Po kilku zdaniach odkryłeś moje nałogi. Trafiłem na człowieka renesansu. Ulalume przynajmniej powinien być zadowolony, że dyskusja pod postem się rozkręciła :P

Ale poważnie allen, nie możesz obojętnie przejść obok tego, że komuś się coś nie podoba po prostu? Tylko zaraz rzucasz tekstami z "internetów" o jakichś "cebulandach" albo "fachowymi" nazwami dragów?

ocenił(a) film na 8
Nolan_4

Powinna, jeśli już. :) Tylko z czego? Nie ma dyskusji, jest pyskówka. :/

ocenił(a) film na 8
ulalume

chętnie bym Ci odpowiedział, ale właśnie skończyłem oglądać i zaniemówiłem. dałem ostrożne 8. posiedzę, zjem śniadanie, pogram w jakąś grę, aby przewietrzyć neurony, a potem obejrzę jeszcze raz i być może dodam punkcik za jakość dźwięku. ale już teraz zgadzam się z chemasem, że kreacja Pszoniaka przechodzi ludzkie pojęcie

ocenił(a) film na 10
ulalume

No to ja się odezwę. Popieram całkowicie wypowiedź. Mam podobne odczucia. Ten film to arcydzieło, a jego mroczna symbolika wręcz poraża. Myślę, że wiele sztuczności w grze aktorskiej czy takiej chaotyczności, jak np. Braunek, to efekt zamierzony. Dodam jeszcze, że wszyscy zagrali dobrze, wielu rewelacyjnie, ale to co pokazał Pszoniak, przechodzi ludzkie pojęcie. Wielu twierdzi, że prawdziwe aktorstwo można zobaczyć tylko na scenie teatralnej, w takim razie w przypadku Diabła jest właśnie taka okazja. Film swoją konstrukcją i klimatem przypomina właśnie spektakl teatralny. Trochę to podobne do niektórych filmów von Triera.

ulalume

jeszcze go nie ogladalem ale moze niedlugo zobacze :D

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones